NASA'nın simüle edilmiş Mars yolculuğu bir yıldan uzun süre sonra sona erdi

QasiM

Global Mod
Global Mod
NASA'nın simüle edilmiş Mars ortamından, Dünya'dan hiç ayrılmayan bir görevde bir yıldan fazla zaman geçirdikten sonra dört gönüllü çıktı.

Gönüllü mürettebat üyeleri, bilim insanlarının ve araştırmacıların gezegene gerçek bir görevin nasıl olabileceğini ve beklenen tüm zorluklarını tahmin etmelerine yardımcı olmak için tasarlanan Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'ndeki NASA'nın ilk simüle edilmiş Mars yaşam alanında 12 aydan fazla zaman geçirdiler. Mürettebat, 378 günün ardından Cumartesi günü saat 17:00 civarında yapay uzaylı ortamından çıktı.

Kelly Haston, Anca Selariu, Ross Brockwell ve Nathan Jones 3D yazdırılmış yaşam alanına girdi 25 Haziran 2023'te, uzay ajansının Crew Health and Performance Exploration Analog veya CHAPEA projesinin ilk mürettebatı olarak. Grup, başvuru havuzundan projenin ilk yıllık görevine başkanlık etmek üzere seçilen bir araştırma bilim insanı, bir yapı mühendisi, bir acil tıp doktoru ve bir ABD Donanması mikrobiyoloğundan oluşuyordu. Hiçbiri astronot olarak eğitilmedi.


Dışarı çıktıklarında görev komutanı Haston, basit bir “Merhaba” ile söze başladı.

“Hepinize 'merhaba' diyebilmek gerçekten çok güzel,” dedi.

Görevin tıbbi görevlisi ve doktor olan Jones, 378 günlük tutukluluklarının “hızla geçtiğini” söyledi.

Dörtlü, Güneş'ten dördüncüsü olan ve bilim insanları ile bilimkurgu hayranları arasında Ay'ın ötesine insanoğlunu götürebilecek olası bir yolculuk konusunda sıkça tartışılan Kızıl Gezegen'e yapılacak bir görevi simüle etmek için 1.7 bin metrekarelik bir alanda yaşadı ve çalıştı.

CHAPEA'nın ilk ekibi, “Marswalks” adı verilen simüle edilmiş uzay yürüyüşleri aracılığıyla gelecekteki Mars operasyonları için olası koşulları oluşturmaya odaklandı ve ayrıca erzaklarını desteklemek için sebze yetiştirip hasat etti ve yaşam alanını ve ekipmanlarını korudu.

NASA, ayrıca gerçek bir Mars mürettebatının karşılaşabileceği zorlukların üstesinden geldiklerini, bunların arasında sınırlı kaynaklar, izolasyon ve yaşam alanının duvarlarının diğer tarafındaki ev gezegenleriyle iletişimde 22 dakikaya kadar varan gecikmeler olduğunu söyledi.

NASA tarafından sağlanan videodan alınan bu görüntüde, ilk CHAPEA görevinin mürettebat üyesi Kelly Haston, 6 Temmuz 2024 Cumartesi günü Teksas, Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde soldan sağa Ross Brockwell, Nathan Jones ve Anca Selariu'nun önünde konuşuyor.


NASA AP aracılığıylaNASA, iki ek CHAPEA görevinin planlandığını ve mürettebatın simüle edilmiş uzay yürüyüşleri yapmaya ve fiziksel ve davranışsal sağlık ve performansla ilgili faktörler hakkında veri toplamaya devam edeceğini belirtti.

Johnson Uzay Merkezi'nin müdür yardımcısı Steve Koerner, ilk mürettebatın deneylerinin çoğunun beslenmeye ve bunun performanslarını nasıl etkilediğine odaklandığını söyledi. Çalışmanın “insanları kırmızı gezegene göndermeye hazırlanırken kritik bir bilim” olduğunu söyledi.

Koerner, “Ailelerinden ayrıldılar, dikkatlice hazırlanmış bir beslenme planına tabi tutuldular ve çok fazla gözlem altında tutuldular” dedi.

“Mars hedefimizdir” diyen Trump, projenin Amerika'nın küresel uzay araştırmalarında lider olma yolunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

Astronot ve uçuş operasyonları müdür yardımcısı Kjell Lindgren'in yaşam alanının kapısını çalmasının ardından dışarı çıkan dört gönüllü, birbirlerine ve dışarıda sabırla bekleyenlere duydukları minnettarlığı dile getirdi ve Mars'a gerçekleştirilecek olası bir insanlı görev ve Dünya'daki yaşam hakkında öğrendikleri dersleri anlattı.

Mürettebatın uçuş mühendisi Brockwell, görevin kendisine, Dünya'daki herkesin yararına sürdürülebilir bir yaşamın önemini gösterdiğini söyledi.

Brockwell, “Heyecan verici bir geleceğe doğru gezegensel macera ruhuyla bir yıl yaşamak gibi inanılmaz bir fırsata sahip olduğum için çok minnettarım ve kaynakları yenilenebildiğinden daha hızlı kullanmamamız ve atıklarımızı da işlenerek kaynaklara dönüştürülebildiğinden daha hızlı üretmememiz gerektiği fikrini yaşama şansına sahip olduğum için minnettarım” dedi.

“Bu prensiplere uymazsak, önemli bir zaman diliminde yaşayamayız, hayal kuramayız, yaratamayız veya keşfedemeyiz; ancak uyarsak, başka dünyaları keşfetmek gibi inanılmaz ve ilham verici şeyler başarabilir ve sürdürebiliriz” dedi.

Bilim görevlisi Anca Selariu, kendisine birçok kez Mars'a neden bu kadar takılıp kalındığının sorulduğunu söyledi.

“Mars'a neden gidelim? Çünkü mümkün,” dedi. “Çünkü uzay bizi birleştirebilir ve içimizdeki en iyiyi ortaya çıkarabilir. Çünkü bu, 'Dünyalıların' gelecek yüzyıllara giden yolu aydınlatmak için atacağı tanımlayıcı bir adım.”CBS Haberlerinden daha fazlası