SpaceX Falcon Heavy roketi güçlü kasırga avcısı hava durumu uydusunu fırlattı

QasiM

Global Mod
Global Mod
Güçlü bir SpaceX Falcon Heavy roketi, Salı günü, ülkenin tahmin altyapısına yönelik 11 milyar dolarlık bir yükseltmenin kalbinde yer alan dört uydulu filonun son üyesi olan, kasırga avcısı GOES hava durumu uydusunu yörüngeye oturttu.

GOES program direktörü Pam Sullivan, “NOAA'nın sabit uyduları, Amerika Birleşik Devletleri'ni ve Amerika'da yaşayan ve çalışan bir milyar insanı korumak için vazgeçilmez bir araçtır” dedi. “Batı yarımkürede hava durumu ve tehlikeli çevre olaylarının sürekli gerçek zamanlı görüntüsünü sağlıyorlar.”

Bir SpaceX Falcon Heavy roketi programın 10. uçuşunda patlayarak 500 milyon dolarlık GOES hava durumu uydusunu beş milyon pounddan fazla itme kuvvetiyle uzaya doğru fırlattı.


William Harwood/HaberlerUygun bir şekilde, en son Jeostatik Operasyonel Çevre Uydusu'nun (GOES-U) fırlatılmasının önündeki birincil engel, gözlemlemek için inşa edildiği hava durumuyla aynıydı. Tahminciler, kalkışı engelleme tehdidinde bulunan öğleden sonra geç saatlerde fırtına olasılığının %70 olduğunu öngördüler.


Ancak beklenen kötü havanın gelişmesi beklenenden daha uzun sürdü ve Falcon Heavy, üssündeki 27 motordan gelen 5 milyon pound'dan fazla itme kuvvetiyle, Kennedy Uzay Merkezi'ndeki tarihi 39A pistinden saat 17:26 EDT'de gürleyerek uzaklaştı. birbirine bağlanmış üç birinci aşama güçlendiriciden oluşur.

Roketin yoğun alt atmosferden dışarı itilmesine yardımcı olduktan sonra, iki yan itici düştü ve rotayı tersine çevirerek Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonuna muhteşem yan yana inişlere uçtu.

Yan iticilerin ayrılmasından bir buçuk dakika sonra (kalkıştan dört dakika sonra), çekirdek sahne aşağıya düştü ve aşağıdaki Atlantik Okyanusu'na düşerek planlandığı gibi parçalandı.

Roketin ikinci aşamasına güç veren tek Merlin motoru, GOES uydusunun fırlatılacağı oldukça eliptik bir “transfer” yörüngesine ulaşmak için dört buçuk saat içinde üç kez ateşlendi. Her üç “yanma” da hiçbir aksama olmadan gerçekleşti ve roketten gelen canlı video, uydunun ikinci aşamadan çıkışını, uzak arka planda mavi-beyaz Dünya küresiyle birlikte gösterdi.

Yörüngeye girdiğinde GOES-19 olarak yeniden adlandırılan Lockheed Martin yapımı uydu, meteoroloji istasyonunun dünyayı çevreleyeceği ekvatorun 22.300 mil üzerinde bir yükseklikte yörüngesini dairesel hale getirmek için önümüzdeki 14 gün içinde yerleşik iticileri beş kez ateşlemek zorunda kalacak. Dünya'nın dönüşüne paralel olarak bir yörüngeyi tamamlaması 24 saat sürüyor.

Yörüngeye ulaştıktan sonra GOES-19 olarak yeniden adlandırılan GOES-U hava durumu uydusu, yörüngeye ulaşmak için dört buçuk saatlik bir tırmanışın ardından Falcon Heavy'nin ikinci aşamasından uzaklaşıyor.


SpaceXBu tür “jeo-senkron” yörüngelerdeki uydular gökyüzünde sabit duruyor gibi görünerek aşağıdaki Dünya'nın kesintisiz görüntülenmesine olanak tanıyor. Bu tür yörüngeler, GOES tipi hava durumu uyduları, görüntüleme ve dinleme casus uyduları ve hem askeri hem de sivil iletişim uyduları tarafından kullanılıyor.

GOES-19 için SpaceX, uydunun planlanan sabit yörüngeye ulaşması için ihtiyaç duyduğu itici gaz miktarını azaltan ve uydunun ömrünü 15 yıldan 20 yıla veya daha fazlasına çıkarmaya yetecek kadar yakıt bırakan bir yörünge tasarladı.

Kapsamlı testler ve kontrollerin ardından GOES-19, Afrika'nın batı kıyısından Kuzey Amerika'nın merkezine kadar kesintisiz bir manzaraya sahip olacağı 75,2 derece batı boylamındaki operasyonel lokasyonuna manevra yapacak. Başka bir GOES uydusu Pasifik Okyanusu ile batı ABD, Kanada ve Orta Amerika'yı izliyor.

Gerçek zamanlıya yakın yüksek çözünürlüklü görüntüler sağlayacak güçlü bir kamera da dahil olmak üzere son teknolojiye sahip altı cihazla donatılan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, en yeni uydusunun, sürekli gözlemler sağlamak için eski bir modelin yerini alacağını söylüyor ” 2030'lara kadar GOES-Doğu” konumu.

NOAA'nın GOES programı baş bilim adamı Dan Lindsey, operasyonel hale geldiğinde GOES-19'un Atlantik'te ortaya çıkan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusunu, Karayip adalarını, Orta Amerika'yı ve Körfez'i tehdit eden “kasırgalara göz kulak olmak için gökyüzündeki nöbetçi olacağını” söyledi. Sahil.

Uydunun birincil kamerası olan Gelişmiş Temel Görüntüleyici, “halka dakika dakika uyarılar iletmek için bu büyük fırtınaları her 30 saniyede bir tarayabilecek.”

Maria Kasırgası 2017'de Porto Riko'yu vurduğunda adanın hava durumu radarının devre dışı kaldığını söyledi. Lindsey, “Tahminciler aslında ani sel uyarıları veya şiddetli fırtına uyarıları gibi şeylerin yayınlanmasına yardımcı olmak için uydu görüntülerini kullandılar” dedi.

Yeni uydu aynı zamanda kasırgalarda ve diğer şiddetli fırtınalarda şimşek çakmalarını tespit eden Geostationary Lightning Mapper ile de donatılıyor. Cihazdan elde edilen veriler, araştırmacıların yıldırım yoğunluğunun bu tür fırtınaların büyümesiyle nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

Ekvatordan 22.300 mil yukarıdaki jeosenkron yörüngedeki bir GOES hava durumu uydusunun bir sanatçı tasviri.


Lockheed MartinLindsey, GOES-19'un Amerika Birleşik Devletleri'nin orta kısmına bakmak için birincil uydu görevi göreceğini söyledi, “'Tornado Alley' gibi yerlere veya ABD kıtasındaki gerçekten şiddetli fırtınalara Central Plains'deki en büyük tehditlerden biri süper hücre olarak adlandırılan bir şeydir” Süper hücrelerden gelen yıldırımları görebilir ve bu yıldırım uyarısını kamuoyuna duyurabiliriz.”

Lindsey, Wisconsin Üniversitesi'ndeki araştırmacıların, “yıldırımın önümüzdeki 60 dakika içinde meydana gelme olasılığını tahmin eden” bir makine öğrenme algoritması olan “LightningCast” adlı bir araç geliştirdiğini söyledi.

“Diyelim ki açık havada bir spor etkinliği var. Tahminciler bir sonraki saatte yıldırım düşme ihtimaline bakıp görebilirler” dedi. “Ve eğer bu yüksek bir ihtimalse, halkı uyarmayı, sahadaki insanları ve taraftarları emniyete almayı düşünebilirler.”

Gelişmiş Temel Görüntüleyici ayrıca uçaklar için tehdit oluşturabilecek volkanik patlamaları ve bunların oluşturduğu geniş kül bulutlarını da izliyor.

Lindsey, “Bahseteceğim son uygulama, yangın algılamadır” dedi. “ABI'nin yakın kızılötesi kanalları bu yangınların sıcak noktalarını tespit edebiliyor, yangından çıktıkça sıcak noktaları takip edebiliyoruz. Ve bu bilgiyi acil durum yöneticilerine ve itfaiye ekiplerine iletebiliyoruz. herkesi güvende tutun.”

Falcon Heavy'nin alt atmosferden dışarı fırlatılmasına yardım ettikten sonra roketin iki yan iticisi, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonuna muhteşem yan yana inişlere uçtu.


SpaceXGOES-U izleyecek uzay havası ayrıca güneşin ultraviyole ve X-ışını emisyonlarını görüntülemek, güneş parlamalarını ve diğerlerini gözlemlemek için güneş rüzgarı ve manyetik alanlardaki değişiklikleri ölçmek yüksek enerjili olaylar.

Buna ek olarak Kompakt Coronagraph-1 adı verilen yeni bir cihaz, güneşin dış atmosferini veya koronayı inceleyerek tespit edecek. koronal kitle atılımlarıgüneş sistemine elektrik yüklü parçacıkların selini gönderen devasa patlamalar. 10 ve 11 Mayıs'ta Kuzey Amerika'da görülen muhteşem aurora gösterilerinden koronal kütle atımı sorumluydu.

NOAA'nın uzay hava durumu gözlemleri direktörü Elsayed Talaat, “İlk kez, her 30 dakikada bir tam güneş tutulmasına eşdeğer olacak şekilde, güneşin sönük dış atmosferini sürekli gözlemleyeceğiz” dedi.

“Bunu yaparken, bu güçlü güneş teleskopu, aşırı uzay hava olaylarının meydana geldiği bölge olan koronayı gözlemlemeye olanak tanıyor. Manyetometreler, güneş ultraviyole görüntüleyicileri ve aşırı ultraviyole ve X ışını ışınım sensörleri ile birlikte çalışan kronograf, NOAA'yı güçlendirecek. uzay havasını tahmin etme yeteneği.”

GOES-19, her biri yaklaşık 500 milyon dolara mal olan dört gelişmiş uydudan oluşan bir setin son üyesidir. GOES-R (şimdi GOES-16), Kasım 2016'da fırlatılan serinin ilk uydusuydu. NOAA, sonunda GOES-16, 17, 18 ve 19'un yerini alacak daha da güçlü uydular geliştiriyor.Daha
William Harwood


Bill Harwood, önce United Press International'ın Cape Canaveral büro şefi, şimdi de Haberler'in danışmanı olarak 1984'ten bu yana tam zamanlı olarak ABD uzay programını takip ediyor.