SpaceX, Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusunu fırlattı

QasiM

Global Mod
Global Mod
SpaceX'in Falcon 9 roketi pazartesi günü, Türkiye'nin ilk yerli üretim haberleşme uydusunu fırlattı. Uydu, Türkiye sınırları içerisinde güvenli askeri trafiği taşımanın yanı sıra Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'ya genişletilmiş ticari hizmetler sunmak üzere tasarlanmış güçlü bir röle istasyonu.

“Yerli iletişim uydu Türssat 6A'yı uzaya yeni başlattık.”

Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin yüksek teknoloji iletişim uyduları inşa edebilen sadece 11 ülkeden oluşan seçkin bir kulübe katıldığını söyledi. Sosyal medyada lansman öncesi yaptığı bir paylaşımda Türkçe olarak “Türksat 6A uzayda bağımsızlığımızın ve Dünya'da ve gökyüzünde birliğimizin sembolü olacak.” yazdı.

SpaceX'e ait Falcon 9 roketi, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü'nün 40 numaralı rampasından hızla çıkarak Türkiye'nin ilk yerli üretim haberleşme uydusunu yörüngeye oturtuyor.


Michael Cain/Spaceflight NowCape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu'ndaki 40 numaralı platformdan kalkış, EDT ile akşam 7:30'da gerçekleşti, bu da iki saatten biraz fazla gecikmeli oldu. tehdit edici hava durumu15. uçuşunu gerçekleştiren ilk aşama, roketi alt atmosferden dışarı fırlattı ve ardından Atlas Okyanusu'nda birkaç yüz mil doğuda bulunan bir SpaceX mavnasına başarılı bir iniş gerçekleştirdi.


İkinci aşamada tek motorunun iki kez ateşlenmesiyle Türksat 6A uydusu, fırlatılıştan 35 dakika sonra oldukça eliptik bir “transfer” yörüngesine yerleştirildi.

Uydunun yerleşik iticileri önümüzdeki günlerde yörüngeyi ekvatordan 22.300 mil yukarıda 42 derece doğu boylamında dairesel hale getirmek için kullanılacak. Bu irtifada, uyduların bir yörüngeyi tamamlaması ve gökyüzünde sabit görünmesi 24 saat sürüyor ve bu da yerde sabit yer antenlerinin kullanılmasına olanak sağlıyor.

Afrika üzerindeki yörünge karanlığında, Türksat 6A uydusu, yörüngeye sorunsuz bir tırmanışın ardından Falcon 9'un ikinci aşamasından uzaklaşıyor.


SpaceX web yayınıTürksat A.Ș. tarafından işletilen Türksat 6A, dört tanesi yedekte olmak üzere 16 Ku-bant transponder ile donatılmıştır. Ayrıca iki aktif X-bant transponder ve bir yedek transponder ile donatılmıştır. Bu üçü, yurtiçi Türk askeri kullanımı için ayrılmıştır, Ku-bant transponderler ise ticari hizmetleri destekleyecektir.

Uraloğlu, daha önce yurtdışından satın alınan uyduları kullanarak, “Avrupa, Ortadoğu, Türki cumhuriyetler, Doğu Asya'nın bazı bölgeleri ve çoğunluğu Kuzey Afrika olmak üzere Afrika'nın önemli bir bölümünü kapsıyoruz” dedi.

“Türksat 6A, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'yı da kapsayacağı için uydu kapsama alanımızı artıracak ve yaklaşık 3,5 milyar nüfuslu kapsama alanımızı yaklaşık 5 milyara çıkaracak.”

Uydunun tasarım ömrü 15 yıldır.

SpaceX'e gelince, fırlatma şirketin bu yıl şimdiye kadar gerçekleştirdiği 68. Falcon 9 fırlatması ve toplamda 353. fırlatması oldu. Kaliforniyalı roket üreticisi bu yıl 140'tan fazla Falcon ailesi roketi fırlatmayı bekliyor, bu da ticari fırlatma endüstrisinde rakipsiz bir hız.Daha
William Harwood


Bill Harwood, 1984'ten bu yana ABD uzay programını tam zamanlı olarak takip ediyor; önce United Press International'da Cape Canaveral büro şefi olarak, şimdi de Haberler'de danışman olarak çalışıyor.