Uzay istasyonundan gelen enkaz nedeniyle çatısı hasar gören Floridalı aile, NASA'ya tazminat davası açtı

QasiM

Global Mod
Global Mod
Gökleri uzay çöplerinden temizliyoruz

Gökleri uzay çöplerinden temizliyoruz

06:17

Evine bomba isabet eden Floridalı bir aile uzay çöpü yığını Bu yılın başlarında geçen hafta NASA'ya tazminat davası açacaklarını açıklamışlardı.

8 Mart'ta Alejandro Otero'nun Napoli'deki evi silindirik bir nesneyle yıkıldı. Otero, CBS Fort Meyers, Florida'nın bağlı kuruluşu WINK-TV'ye, tatildeyken düşen nesne hakkında oğlunun kendisini aradığını söyledi.

Otero, “Titriyordum. Tamamen inanamıyordum. Bir şeyin evime bu kadar güçlü bir şekilde düşerek bu kadar çok hasara neden olma ihtimali nedir?” dedi. “Kimsenin yaralanmadığı için çok minnettarım.”

Nesne daha sonra emniyete götürüldü Analiz için Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi.

NASA, Nisan ayında bunun eski pilleri imha edilmek üzere kargo paletine monte etmek için kullanılan metal bir destek olduğunu doğruladı. Palet 2021'de uzay istasyonundan fırlatıldı ve yükün sonunda Dünya atmosferine girdiğinde tamamen yanması bekleniyordu, ancak tek parça hayatta kaldı.

Uzay çöpü Florida'daki eve düştü

00:58

Aile şimdi zararların tazmin edilmesi için NASA'nın peşine düşüyor. Cranfill Sumner hukuk firması bu hafta yaptığı basın açıklamasında Otero ve ailesi adına dava açtığını söyledi.

Aile, sigortasız mülklere verilen zararları, iş kesintilerini, duygusal ve zihinsel ıstırapları ve üçüncü taraf kuruluşların yardım masraflarını belirtiyor.

Avukat Mica Nguyen Worthy, yaptığı açıklamada, bu olayın gerçek hayattan bir örnek olduğunu ve uzay enkazının “son yıllarda uzay trafiğindeki artış nedeniyle gerçekten ciddi bir sorun” olduğunu söyledi.

Avukat Mica Nguyen Worthy yaptığı açıklamada, “Müvekkillerim bu olayın hayatları üzerindeki stresi ve etkisini hesaba katmak için yeterli tazminat istiyorlar.” dedi. “Bu olayda kimsenin fiziksel yaralanma yaşamadığı için minnettarlar, ancak bunun gibi bir 'kılpayı atlatma' durumu felaket olabilirdi. Enkaz başka bir yönde birkaç metreye çarpmış olsaydı, ciddi yaralanma veya ölüm olabilirdi. “

Worthy, davanın özel ve kamu sektörlerindeki uzay enkazı iddialarına emsal teşkil etmeyi amaçladığını söyledi.

NASA'nın iddialara yanıt vermesi için altı ayı var.

Daha