Uzaya çıkan ilk Siyah astronot olmayı umuyordu ama başaramadı. Şimdi 90 yaşında, gidiyor.

QasiM

Global Mod
Global Mod
1961'de Ed Dwight ilk siyahi astronot olmayı umuyordu boşlukta. Ama asla başaramadı. Şimdi, 90 yaşında olan Dwight, sonunda Blue Origin'in Dünya atmosferine yapacağı yaklaşan görevde uzayı deneyimleme şansına sahip olacak.

Dwight, 1961 yılında Başkan John F. Kennedy tarafından NASA'nın Astronot Birliği'ne giden yol olarak bilinen Hava Kuvvetleri eğitim programına katılmak üzere seçildi.

1961'de kendisine ilk Siyah astronot olma fırsatı sunan mektubu aldığında Dwight, “Bu adamların deli olduğunu düşündüm” dedi. ulusal muhabir Jericka Duncan 2022'de.

1963 yılında programı tamamladıktan sonra Hava Kuvvetleri ona kolorduya katılmasını önerdi ancak seçilemedi ve 1966'da özel hayata girdi.

Dwight, eğitim sırasında akranları arasında ayrımcılık hissettiğini söyledi.

1961'de Ed Dwight, uzaya çıkan ilk Siyah astronot olmayı umuyordu. Ama asla başaramadı. Şimdi, 90 yaşında olan Dwight, sonunda Blue Origin'in Dünya atmosferine yapacağı yaklaşan görevde uzayı deneyimleme şansına sahip olacak.

CBS

“Yani, uğraştığım tüm Beyazlar, yani akranlarım, astronot adayı olan diğer adamlar ve liderlik, benim Edwards'a gelmem ve başkanın beni bu pozisyona ataması fikri karşısında dehşete düştüler. ” dedi Dwight.

Uzaya gitme hayali 60 yılı aşkın bir süre boyunca suya düştü. Ancak Dwight, Haziran ayında yapılacak bir sonraki Blue Origin uçuşunda uzayın sınırına seyahat edecek altı sivilden biri olarak seçildi.

Jeff Bezos'un kurduğu uzay araştırma şirketi Blue Origin, 22 başarılı uzay gemisi gönderdi. atmosfere ticari uçuşlar. Bazıları ünlü yolcular arasında Bezos'un kendisi de var tarihi ilk uçuşta kim vardı, Michael Strahan ve William Shatner.

İlk ticari uçuş sırasında havacılığın öncüsü Wally Funk 82 yaşında uzaya giden en yaşlı insan oldu. 90 yaşında, Shatner uzaydaki en yaşlı insan unvanını aldı.

Şimdi Dwight onu bağlayacak.

Uçuş eğitiminin ve ardından Hava Kuvvetlerinden ayrılmasının ardından Dwight, hayatını Siyah tarihinin ikonik figürlerini tasvir eden heykeller yaratmaya adadı. Eserlerinin 130'dan fazlası müzelerde sergilendi ve kamusal alanlara yerleştirildi.

Maliyetinin 250.000 dolar olduğuna inanılan Blue Origin uçağındaki koltuğu, vatandaşların uzaya gönderilmesine yardımcı olan kar amacı gütmeyen Space for Humanity sponsorluğunda yapılıyor. Ayrıca, Blue Origin'in Haziran 2022 misyonuna katılan, aslen Guadalajara, Meksika'dan elektrik mühendisi olan 26 yaşındaki Katya Echazarreta'ya da sponsor oldular. Meksika doğumlu ilk Amerikalı kadın olmak ve uzaya uçan en genç kadınlardan biri.

Uzay yolculuğu, sivilleri Dünya'dan yaklaşık 62 mil uzağa ve birkaç dakikalık ağırlıksızlık ve uzay ve Dünya manzarası için atmosfere götürüyor.

Yaklaşan Blue Origin uçuşundaki diğer beş kişi, risk sermayedarı Mason Angel, Fransız bira fabrikası kurucusu Sylvain Chiron, yazılım mühendisi Kenneth L. Hess, emekli CPA Carol Schaller ve pilot ve havacı Gopi Thotakura'dan oluşuyor.

Daha

Caitlin O'Kane

Caitlin O'Kane, Haberler sosyal medya ekibinde içerik ve prodüksiyondan sorumlu kıdemli yönetici olarak çalışan bir New York City gazetecisidir. Çeşitli konular hakkında yazıyor ve Haberler'in iyi haberlere odaklanan yayın programı “The Uplift”in yapımcılığını üstleniyor.