Boeing'in Starliner'ı zorlu randevunun ardından başarıyla uzay istasyonuna yanaştı

QasiM

Global Mod
Global Mod
Çok sayıda helyum sızıntısı ve itici sorunları üzerinde çalışan Boeing'in Starliner uzay aracının mürettebatı, yeni geminin ilk pilotlu test uçuşu için önemli bir dönüm noktası olarak Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonu ile zorlu bir randevuyu ve gecikmeli ama başarılı bir kenetlenme işlemini tamamladı.

Komutan Barry “Butch” Wilmore ve yardımcı pilot Sunita Williams, Starliner'ın otomatik yaklaşmasını izlerken, iki uzay aracı 260 mil yukarıda seyrederken, Starliner'ın yanaşma mekanizması, saat 13:34'te EDT'de istasyonun ön Harmony modülünün önündeki muadili ile devreye girdi. Hint Okyanusu.

Birkaç dakika sonra Boeing feribot gemisi “sert” bir birleşme için yanaştırılarak hava geçirmez bir yapısal sızdırmazlık sağlandı.


“Bu, tamam, üç kablolu, Fly Navy yanaşma işlemiydi!” Görev kontrol telsizle gönderildi.

Boeing'in Starliner uzay aracı, 6 Haziran 2024 Perşembe günü ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonu'na başarıyla kenetlendi.


/ Erişim noktasıKıdemli astronot ve eski Donanma test pilotu Wilmore, “Gerçekten de öyle” diye yanıtladı. “Gökyüzündeki büyük şehre bağlı olmak güzel.”

Hava sızdırmazlığını doğrulamak için yapılan kapsamlı kontrollerden sonra kapaklar açıldı ve Wilmore ve Williams, yedi Expedition 71 mürettebatı tarafından coşkulu bir şekilde karşılanmak üzere laboratuvar kompleksine girdiler: kozmonotlar Oleg Kononenko, Nicolai Chub ve Alexander Grebenkin ile NASA astronotları Matthew Dominick, Michael Barratt, Jeanette Epps ve Tracy Dyson.

Wilmore geniş bir gülümsemeyle, “Daha iyi bir şekilde karşılanabileceğimizden emin değilim” dedi. “Müzik yaptık, dans ettik, harikaydı! Olmak için ne harika bir yer.”

Sol tarafında Starliner komutanı Butch Wilmore ve sağ tarafında yardımcı pilot Sunita Williams bulunan uzay istasyonu komutanı Oleg Kononenko, laboratuvarın yedi uzun süreli mürettebat üyesi ve iki ziyaretçisinin bir grup fotoğrafını gösteriyor. Arka sıra, soldan sağa: kozmonot Nikolai Chub, Jeanette Epps ve Matthew Dominick; orta sıra, soldan sağa: kozmonot Alexander Grebenkin, Tracy Dyson ve Michael Barratt.


NASAWilliams, kahkahalar arasında, “Uzun süredir bunu yaşayan aileme ve arkadaşlarıma büyük bir teşekkür etmek istiyorum” dedi. “Ve sanırım artık seninle olmadığımız için mutlusun! … Uzayda olduğumuz için olabildiğince mutluyuz.”

Wilmore ve Williams, Starliner ile Dünya'ya dönmeden önce karakolda yaklaşık bir hafta geçirmeyi planlıyor. Onlar oradayken istasyon ekibi, laboratuvarın su geri dönüşüm sistemini onarmak ve istasyonun ABD bölümündeki tuvaletin normal kullanımına olanak sağlamak için Starliner'a son dakikada yüklenen yedek idrar işlemcisi pompa modülünü kuracak.

Boeing'e düzeltilmesi yaklaşık 1,4 milyar dolara mal olan birçok sorundan sonra programın yıllarca gerisinde kalan Starliner, sonunda Çarşamba başlatıldı Uzay aracının itiş sistemini basınçlandırmak için kullanılan sistemde bilinen bir helyum sızıntısı var. Fırlatma, kısmen geminin sızıntıyla birlikte güvenli bir şekilde suya indirilebileceğini doğrulamaya yönelik çalışmalar nedeniyle bir ay ertelenmişti.

Yörüngeye ulaştıktan sonra iki helyum sızıntısı daha gelişti ve uçuş kontrolörlerinin sızıntı oranlarını ve olası geçici çözümleri analiz ederken etkilenen manifoldlara giden valfleri kapatmasına neden oldu. Manifoldların kapatılması, 28 reaksiyon kontrol sistemi jetinden altısını ve daha güçlü 20 “OMAC” iticisinden üçünü devre dışı bıraktı.

Son yaklaşımda Starliner'ın yakından görünümü.


NASABoeing'in Starliner program yöneticisi Mark Nappi, “Vay canına. Dün heyecan vericiydi ve bunu daha heyecanlı hale getirebileceğimizi düşünmemiştim ve bugün bunu yaptık” dedi. “Muhteşemdi. Çok şey başardık ve gerçekten beklenenden fazlasını başardık. Ekibi çalıştırdık, mürettebatı çalıştırdık ve olağanüstü bir gün geçirdik.”

Perşembe günü bir dizi yeni sorunla karşı karşıya kalan, güvenli ve başarılı bir yanaşma sağlamak için gerekli prosedürleri geliştirmek üzere birlikte çalışan mürettebat, uçuş kontrolörleri ve mühendislerden bahsediyordu.

Buluşmanın son aşamalarını başlatırken, Çarşamba günü keşfedilen iki sızıntı manifoldu, uzay aracının mevcut tüm iticilerini gerektiği gibi çalıştırmak için gereken helyum basıncını sağlamak üzere yeniden açıldı.

Mühendisler daha sonra, telemetri tam olarak beklendiği gibi performans göstermediklerini gösterdiğinde kapsülün uçuş yazılımı tarafından “seçimi kaldırılan” beş RCS jetiyle uğraşmak zorunda kaldı. Daha önce pilotsuz bir Starliner test uçuşu sırasında aynı kıç tarafa bakan iticilerde de benzer sorunlar görülmüştü.

Nappi, iticilerin hepsinin normal bir şekilde ateş ediyor gibi göründüğünü, ancak performansın yazılımda yazılı spesifikasyonlarla tam olarak eşleşmemesi nedeniyle muhtemelen kullanılamaz olarak değerlendirildiğini söyledi. Benzer sorunlar, daha önce pilotsuz bir Starliner test uçuşu sırasında, jetlere art arda hızlı bir şekilde ateş etme komutu verildiğinde aynı kıç tarafa bakan iticilerde de görülmüştü.

Performansın neden yazılımın beklentilerini karşılamadığı henüz bilinmiyor ancak uçuş kontrolörleri, beş RCS jetinden dördünü tek tek test ateşlemesinden sonra yeniden etkinleştirmeyi başardı. Ancak bu noktada mürettebat yedek yanaşma fırsatına geçmek zorunda kaldı.

Boeing'in Starliner proje yöneticisi Mark Nappi Perşembe günü gazetecilere, uzay aracının ilk pilotlu test uçuşunda şu ana kadar karşılaşılan sorunların nispeten küçük olduğunu ve araç tekrar uçmadan önce tamamen çözüleceğini söyledi.


NASASüreç boyunca Wilmore, Starliner'ı uzay istasyonundan yaklaşık 250 metre uzakta tutarak manuel olarak uçurdu. Yer ekipleri, uzay aracının ilerlemek için yeterli itici yedekliliğine sahip olduğu sonucuna vardığında, Starliner'ın otomatik kontrol sistemi görevi devraldı ve sorunsuz bir yanaşma için gemiyi uçurdu.

Sanki ekibin uğraşacak yeterince sorunu yokmuş gibi, yanaşma sonrasında dördüncü bir helyum sızıntısı tespit edildi. Her durumda, standart prosedür uyarınca, uçuş kontrolörleri, istasyona bağlıyken herhangi bir sızıntıyı önlemek için bağlantıdan sonra Starliner'ın tüm helyum manifoldlarını kapattı.

Sızıntılara rağmen NASA yetkilileri, normal süreli veya hatta uzatılmış bir görevin sonunda Dünya'ya güvenli bir dönüş sağlamak için yeterli miktarda helyumun gemide kaldığını söyledi.

Helyum sızıntılarının tamamı Starliner'ın tambur şeklindeki servis modülünde bulunuyor ve bu modül, mürettebat kapsülü iniş için yeniden girmeden önce atmosferde yanmak üzere atılıyor.

Uçuş sonrası denetimlerin mümkün olmadığı göz önüne alındığında, Boeing mühendisleri, sorun işaretlerini aramak ve sorunları uçuştan çok önce tespit etmek için olası tarama prosedürlerini geliştirmek amacıyla, aşağı yöndeki uçuşlar için inşa edilen donanımın denetimlerini zaten planlıyor.

Starliner'ın bugüne kadar karşılaştığı sorunları tanımlaması istenen Nappi, bunların nispeten küçük olduğunu ve ilk uçuşlarını yapan mekik de dahil olmak üzere diğer uzay araçlarının karşılaştığı sorunlara benzer olduğunu söyledi.

“Şu anda bu araçta iki sorunumuz var: helyum sızıntısı ve bu iticilerin devre dışı bırakılmaması için nasıl ince ayar yapacağımızı bulmak” dedi. “Bunlar aslında ele alınması gereken oldukça küçük sorunlar ve bunları bir sonraki görevde çözeceğiz. Bu yüzden bunları hiç de önemli görmüyorum.”Daha
William Harwood


Bill Harwood, önce United Press International'ın Cape Canaveral büro şefi, şimdi de Haberler'in danışmanı olarak 1984'ten bu yana tam zamanlı olarak ABD uzay programını takip ediyor.