Fide nasıl yetiştirilir?

Adanali

Member
Fide nasıl yetiştirilir?
Viyol (128, 150, 171, 210,216,300, ve 384′ lük gözleri olan köpük) içerisine konulan insörtlere kazanda karıştırılmış ve hafif nemlendirilmiş torf konulur. Tohum atım makinasına yerleştirilen viyoller bant yardımı ile viyol gözlerine torfun 0,5-1 cm derinliğinde iz yapar. Bant yardımı ile tohum ekim bölümüne geçen viyole her göze bir adet tohum gelecek şekilde tohumlar atılır. Banttan ilerleyen viyol üstüne su tutumuna yardımcı olması için vermikülit serpilir. Son aşama da ise viyol üzeri hafif sulanarak tohum ekimi bitirilir.
Viyoller üst üste konularak etrafı streç naylon ile sarılır. Tohum çeşidine göre uygun ısı derecesi ayarlanmış çimlendirme odasına alınır. Tohum çeşidine göre 1-20 gün arası çimlenmesi beklenir. Çimlenmesi gerçekleşen tohumların bulunduğu viyoller çimlendirme odasından çıkartılarak seraya sehpa üzerlerine serilir.
Tohum çeşidine, iklime göre fide yetişme süreleri göz önünde bulundurularak ve kaliteli toprağa dikime uygun 15-20 cm boya gelene kadar gübreleme, koruma ve sulama yapılarak yetiştirme yapılır.