Haziran ayının dolunay Çilek Ayı yaz gündönümünde geliyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
Yaz başlangıcı dolunayı da beraberinde getiriyor. Astronomi hayranları, Haziran dolunayı yükselirken Perşembe gecesinden Pazar sabahına kadar yukarıya bakıp Çilek Ayı'nı görebilirler.

Haziran ayındaki dolunay, Cuma günü saat 21.08'de (EDT) zirveye ulaşacak, ancak Perşembe gününden itibaren dolunay görünecek. yaz gündönümüNASA dedi. The Old Farmer's Almanac, ABD genelinde farklı posta kodları için belirli ayın doğuş zamanlarını ayrıntılarıyla anlatıyor

Yıllardaki en düşük dolunay


Yaz gündönümünde güneş en yüksek noktasında görünür. Dolunaylar güneşin tam karşısında olduğundan yaz gündönümüne yakın bir zamanda meydana gelen dolunay gökyüzünde alçakta yer alır.


The Old Farmer's Almanac, Haziran ayındaki dolunayın aslında son yıllardaki en düşük dolunay olduğunu belirtiyor. Ay'ın görülebildiği bölgelerde, ufkun çok altında olacağı için çok büyük görünecektir.

Old Farmer's Almanac'ta “Fairbanks ve Rekyavik gibi yerlerde bu Dolunay onların ufkunu bile açmayacak. Hiç yükselmeyecek. Onlar için Haziran ayında dolunay olmayacak” diyor.

Haziran ayının dolunayı neden Çilek Ayı olarak biliniyor?


Dolunay isimleri genellikle mevsimlerden, tarihi ürünlerden ve belirli hayvanların davranışlarından gelir. “Çilek Ayı” lakabının bu ayki ayın rengiyle veya şekliyle hiçbir ilgisi yok; bunun yerine, The Old Farmer's Almanac'a göre, tarihsel olarak haziran ayında toplanmaya hazır çileklerin olgunlaşmasını işaretlemek için kullanıldı.

20 Haziran 2024'te Irak'ın kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın özerk Kürdistan bölgesindeki Abbasi Köprüsü'nün arkasında yükselen dolunay.


İSMAİL ADNAN/AFP Getty Images aracılığıylaHaziran ayının dolunayı – genellikle baharın son dolunayı ya da yazın ilk dolunayı – Berries Olgun Ayı, Çiçek Açan Ay, Yeşil Mısır Ayı ve Hoer Ayı gibi başka isimlerle de anılır. Bu ayki dolunay için diğer takma adlar arasında Doğum Ayı, Yumurtlayan Ayı, Kuluçka Ayı, Bal Ayı ve Mead Ayı yer alıyor.

Astronomi hayranları için sırada ne var?


Temmuz dolunayı, 21 Temmuz'da en yüksek aydınlığa ulaşır. Temmuz ayındaki dolunay, Buck Ayı olarak bilinir.

Başka bir meteor yağmuru veya tutulma görmeyi umut edenler bu yılın sonlarına kadar beklemek zorunda kalacak. Perseid meteor yağmuru ağustos ayına kadar zirveye ulaşmayacak. 2 Ekim'de halkalı güneş tutulması Güney Amerika'nın bazı kısımlarında, kısmi tutulma ise Güney Amerika, Antarktika, Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu ve Kuzey Amerika'nın bazı kısımlarında görülebilecek.Daha
Aliza Chasan


Aliza Chasan, “60 Minutes” ve CBSNews.com'un Dijital İçerik Yapımcısıdır. Daha önce PIX11 News, The New York Daily News, Inside Edition ve DNAinfo gibi yayın organlarında yazılar yazmıştı. Aliza, genellikle suç ve politikaya odaklanan trend haberleri ele alıyor.