NASA gezgini, Mars'ta “daha önce hiç gözlemlenmemiş” gizemli, açık tonlu kayayı keşfetti

QasiM

Global Mod
Global Mod
NASA, Mars'taki bir krateri araştırırken, bilim insanlarına bir zamanlar orada var olma potansiyeli taşıyan hayata dair fikir verebilecek, Perseverance gezgininin benzeri görülmemiş bir keşif yaptığını söyledi. Özellikle antik Jezero kraterini araştırmak için 2021 yılında Kızıl Gezegene inen gezici, bu ayın başlarında Mars topraklarında türünün ilk görüleni olan gizemli, açık tonlu bir kaya buldu.

Perseverance, milyarlarca yıl önce kratere akan kurumuş bir nehir deltası olan Neretva Vallis'i geçerken, Mars'ın tarihine ışık tutabilecek kayalık çıkıntıların tortu için incelendiği kenar içindeki bir alana giderken kayayla karşılaştı. dedi NASA. Gezici, engebeli araziden kaçınmak için rotasını değiştirmişken, bir kumul alanında kısa bir yol kat ederek bilim adamlarının Washburn Dağı adını verdiği bir tepeye ulaştı.

Tepe, NASA'nın bazılarının “Mars'ta daha önce hiç gözlemlenmemiş bir türe” ait olduğunu tanımladığı kayalarla kaplıydı.


Küçük bir kaya, Dünya'dan Perseverance ile çalışan bilim adamlarının özellikle ilgisini çekti. Yaklaşık 18 inç genişliğinde ve 14 inç yüksekliğinde olan benekli ve dikkat çekici derecede açık tonlu kaya, tepedeki daha koyu kayalardan oluşan bir alanın arasında görüldü.

18 görüntüden oluşan bu doğal renkli mozaik, Mars'ın Jezero kraterindeki “Washburn Dağı”ndaki kayalık bir alanı gösteriyor.


NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSSWestern Washington Üniversitesi'nden Brad Garczynski şunları söyledi: “Washburn Dağı'ndaki doku ve kompozisyon çeşitliliği ekip için heyecan verici bir keşifti; çünkü bu kayalar, kraterin kenarından ve potansiyel olarak ötesinden getirilen jeolojik hediyelerle dolu bir çantayı temsil ediyor.” Bir açıklamada mevcut Perseverance misyonuna liderlik ediyor. “Fakat tüm bu farklı kayaların arasında gerçekten dikkatimizi çeken bir tane vardı.”

Garczynski ve ekibi, gizemli kayaya Atoko Noktası adını verdi ve gezicinin aletlerini kullanarak kayanın daha derinlemesine incelenmesi, bunun piroksen ve feldispat minerallerinden oluştuğunu ortaya çıkardı. NASA, Atoko Point'teki minerallerin boyutu, şekli ve genel düzeninin yanı sıra kayanın kimyasal düzeydeki potansiyel bileşiminin, kayayı Mars çökeltisi açısından “kendi başına bir lige” koyduğunu söyledi. bilim adamları tarafından zaten biliniyor.

ABD Jeoloji Araştırmaları ve NASA'ya göre piroksen ve feldispat, Dünya'nın kabuğunda ve ayda da bulunan minerallerdir. Uzay ajansı, Perseverance ekibindeki bazı bilim adamlarının, Atoko Noktasında tespit edilen minerallerin, Mars yüzeyinin altından kaynaklanan ve zamanla erozyon nedeniyle Jezero kraterinin kenarında açığa çıkan magmadan gelmiş olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

Ekibin diğer üyeleri, kayanın gerçekten gezegenin farklı bir yerinde üretilmiş olması ve antik nehir kanalıyla birlikte kenardaki mevcut konumuna taşınması durumunda, Washburn Tepesi'nde yerinden çıkmış olabileceğini öne sürdü. Ancak NASA, Perseverance bilim adamlarının tamamının, Mars'ın başka yerlerinde benzer bileşime sahip daha fazla kayanın bulunması gerektiğine inandığını söyledi.

NASA'nın Perseverance gezgini, eski bir nehir olan Neretva Vallis'in kanalında seyahat ederken, “Parlak Melek” lakaplı bilimsel ilgi alanı olan sağdaki açık tonlu alanın bu görüntüsünü yakaladı.


NASA/JPL-CaltechGezici, Atoko Noktasını, Jezero kraterinin iç kısmındaki karbonat ve olivin yataklarının kanıtlarını bulmaya odaklanan Mars'taki dördüncü “kampanyasının” ortasında keşfetti. Her iki mineral grubu da Dünya'da mevcuttur; karbonat tipik olarak göl kıyılarına yakın yataklarda bulunur ve olivin tipik olarak volkanik aktiviteyle ilişkilidir.

Geçmişin kalıntılarını uzun süreler boyunca kapsülleme yetenekleri nedeniyle, Mars'ı inceleyen bilim adamlarının ilgisini çekiyorlar ve her ikisi de Perseverance tarafından zaten gözlemleniyor. Mars kraterindeki karbonatın belirlenmesi teorik olarak bilim adamlarına, gezegendeki mineralin içinde korunan eski yaşamın izlerine erişme olanağı sağlayabilir ve olivin, Mars ikliminin tarihte ne zaman akan su gibi organik bileşiklere elverişli olabileceğini anlamalarına yardımcı olur. potansiyel olarak hayat.

Bilim insanları, Mars'ın yapısını ve uzun zaman önce nasıl olduğunu öğrenmenin, gezegenin mevcut manzarasının insanlar için yaşanabilir olup olmayacağını anlamalarına yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca Dünya'daki yaşamın kökenleri ve evrimi hakkında da önemli ipuçları sunabilir.Haberler'den daha fazlası
Emily Mae Czachor


Emily Mae Czachor, CBSNews.com'da muhabir ve haber editörüdür. Çoğunlukla suça ve aşırı hava koşullarına odaklanan son dakika haberlerini aktarıyor. Emily Mae daha önce Los Angeles Times, BuzzFeed ve Newsweek gibi yayın organlarında yazılar yazmıştı.