Radar, Venüs'te yeni lav akıntıları tespit ederek gezegenin “volkanik açıdan düşünülenden çok daha aktif” olabileceğini gösteriyor

QasiM

Global Mod
Global Mod
Venüs'ün yüzeyine ait radar görüntüleri, gezegende aktif yanardağların varlığını akla getiren taze lav akıntılarını gösteriyor gibi görünüyor.

İtalya'nın Uluslararası Gezegen Bilimleri Araştırma Okulu'ndan bilim adamları, Pazartesi günü yayınlanan bir makalede, gezegenin yüzeyindeki değişikliklere dair kanıtlar bulduklarını yazdı. Venüs'ün tüm yüzeyini fotoğraflayan ilk araç olan Magellan uzay aracı tarafından 1990'dan 1992'ye kadar çekilen alanın görüntülerini mevcut koşullarla karşılaştırdılar.

Bilim adamları, belirlenen yollar boyunca yeni kayaların oluştuğunu belirlediler. Bu kaya oluşumu iki bölgede “yeni lav akıntılarının kanıtı olarak en makul şekilde açıklanabilir”: Sif Mons yanardağının batı tarafı ve Niobe Planitia'nın büyük volkanik ovaları.

Venüs yüzeyinin bilgisayar tarafından oluşturulan bu 3 boyutlu modeli, devam eden aktivite işaretleri sergileyen Sif Mons yanardağını gösteriyor.


NASA/JPL-Caltech



Araştırmayı yürüten Davide Sulcanese, NASA'nın bir haber bülteninde, “Bu haritaları bir rehber olarak kullanarak, sonuçlarımız Venüs'ün volkanik olarak önceden düşünülenden çok daha aktif olabileceğini gösteriyor” dedi. “Gezegenin iki yerinde gözlemlediğimiz lav akışlarını analiz ederek Venüs'teki volkanik aktivitenin Dünya'dakiyle karşılaştırılabilir olabileceğini keşfettik.”


Keşifler 2023'te yayınlanan bir araştırmaya geri dönelim Bu da gezegenin volkanik olduğunu gösterdi. Bu çalışmada yine volkanların kanıtlarını aramak için Magellan uzay aracından alınan görüntüler kullanıldı. Alaska Üniversitesi ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, gezegenin yüksek kesimlerinde iki büyük volkan buldular ve volkanik deliklerin nerede patlayacaklarını doğruladılar.

Alaska Üniversitesi Fairbanks Jeofizik Enstitüsü araştırma profesörü Robert Herrick, çalışmanın bulgularını açıklayan bir haber bülteninde, “Ozza ve Maat Mons, hacim olarak Dünya'nın en büyük yanardağlarıyla karşılaştırılabilir ancak daha düşük eğimlere sahip ve bu nedenle daha fazla yayılmış durumdalar.” dedi.

Japonya'nın Venüs İklim Orbiterindeki (Akatsuiki) Ultraviyole Görüntüleyici tarafından çekilen Venüs'ün sahte renkli görüntüsü.


JAXA



Araştırmacılar uzun süredir NASA'nın “bazen Dünya'nın kötü ikizi olarak adlandırılan” bir gezegen olan Venüs'ün aktif volkanlara sahip olduğuna inanıyorlardı. Venüs, ısıyı hapseden kalın bir atmosfere sahiptir, bu da onu güneş sistemindeki en sıcak gezegen yapar ve yüzeyinde volkanlar ve deforme olmuş dağlar bulunur.

Araştırmacılar, Venüs'teki volkanların, Jüpiter'in uydusu Io'daki volkanlardan daha az aktif olduğuna inanıyor; Haberler'in daha önce araştırmacılar tarafından çekilen tüm görüntülerde “devam eden birden fazla patlama” olduğu bildirilmişti.



Daha




Kerry Breen


Kerry Breen, CBSNews.com'da haber editörüdür. New York Üniversitesi Arthur L. Carter Gazetecilik Okulu mezunu, daha önce NBC News'in TODAY Digital'inde çalışıyordu. Güncel olayları, son dakika haberlerini ve madde kullanımı dahil konuları ele alıyor.