Virgin Galactic, 2 pilot ve 4 yolcuyu uzayın sınırına ve geriye doğru fırlattı

QasiM

Global Mod
Global Mod
İki pilot, bir Türk araştırma astronotu ve üç sivil vatandaş Cumartesi günü uzaya roketle gitti ve geri döndü Bakire GalaktikUnity uzay uçağı, New Mexico'ya inişe geri dönmeden önce muhteşem Dünya manzarasının ve yaklaşık üç dakikalık ağırlıksızlığın tadını çıkarıyor.

Bu, şirketin 12. pilotlu yukarı-aşağı yörünge altı uçuşu, ödeme yapan müşterilerin gemiye bindiği yedinci uçuşu ve Virgin'in 2026'da ticari faaliyetlere başlaması beklenen daha yetenekli Delta uzay uçaklarını geliştirirken Unity'nin son uçuşuydu.

Virgin Galactic'in Unity roket uçağı, şirketin yedinci ticari uzay uçuşunda, iki pilotu ve Türkiye'nin ikinci profesyonel astronotu da dahil olmak üzere dört yolcuyu uzayın sınırına taşıyarak alt atmosferden hızla çıkıyor.


Bakire GalaktikKıdemli pilot Nicola Pecile ve çaylak Jameel Janjua'nın kontrollerinde olduğu Unity, New Mexico'daki Spaceport America'dan Virgin Galactic'in çift gövdeli feribot gemisi Eve tarafından saat 10:31'de (EDT) havalanarak yukarıya taşındı.


Virgin'in standart uçuş planını takiben taşıyıcı jet, uzay uçağını bir saat sonra 44.500 feet yükseklikte serbest bıraktı. Pecile ve Janjua daha sonra yoğun alt atmosferden süpersonik bir tırmanışa başlamak için geminin hibrit roket motorunu ateşlediler.

Dakikalar sonra, ses hızının neredeyse üç katı hızla seyahat eden motor kapandı ve yolcular kabinin içinde süzülmek ve manzarayı hayranlıkla izlemek için kemerlerini çözdüler. Unity, NASA ve ABD ordusunun uzayın “sınırı” olarak kabul ettiği keyfi 50 mil yüksekliğin hemen üzerinde, 57,4 mil yüksekliğe kadar yanaştı.

Virgin'in bu yılki ikinci uçuşunda Pecile ve Janjua'ya İtalyan Giorgio Manenti, New York'tan Irving Pergament, Kaliforniyalı Anand Sadhwani ve uzaya uçan ikinci Türk astronot Tuva Atasever de katıldı.

Atasever, ağırlıksızlığın etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek amacıyla mikro yerçekimi araştırması yürütmek üzere Houston Axiom Space'in sponsorluğunu üstlendi. Bu, Axiom'un, aralarında Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravci'nin de bulunduğu 12 ticari astronotu üç görevde Uluslararası Uzay İstasyonu'na göndermesinden sonraki ilk yörünge altı uçuşuydu.

Türk astronot Tuva Atasever (solda), Virgin Galactic'in Unity uzay uçağında birkaç dakikalık ağırlıksızlığın tadını çıkaran üç uzay turistiyle heyecanını paylaşıyor.


Virgin GalaktikAtasever Cuma günü yaptığı açıklamada, “Ülke olarak bu, uzay araştırmalarımızı bir sonraki aşamaya taşıyacak ve umarım gelecek nesillere ışık tutacak ve ilham verecektir.” dedi.

Unity yörüngesinin zirvesine ulaştıktan kısa bir süre sonra, dört yolcunun tümü Dünya'ya doğru uzun bir süzülme ve Spaceport Amerika'nın 15.000 fit uzunluğundaki pistine iniş için koltuklarına kemerlerini taktılar. Kalkıştan inişe kadar görev süresi yaklaşık bir saatti.

“Başarılı bir görev için tebrikler @AstroTuva!” Axiom, sosyal medya platformu X'te şunları söyledi: “#Galactic07 sırasında yapılan araştırma, ülkenin uzay araştırma yeteneklerini genişletme ve ulusal insanlı uzay uçuşu programı oluşturma yönündeki daha büyük çabanın bir parçası olarak Türkiye'nin uzaydaki bilimsel çabalarına katkıda bulunuyor.”

Şirket yeni Delta tasarımına geçerken, Virgin's Unity uzay uçağının son uçuşuydu bu, “geminin insanlı uzay uçuşundaki benzeri görülmemiş başarılarını kutlarken ve 2026'da ilk Delta Sınıfı gemilerimizin piyasaya sürülmesi için ivme yaratırken nefes kesici ve gurur verici bir an oldu” , ” Virgin CEO'su Michael Colglazier bir web gönderisinde şunları söyledi.

Cumartesi günkü uçuşla birlikte Virgin Galactic, Aralık 2018'deki ilk test uçuşundan bu yana 12 yörünge altı uzay uçuşuna aralarında birden fazla uçuş yapmış olanların da bulunduğu 61 yolcu ve mürettebatı fırlattı. Yolcu listesi, şirket kurucusu Richard Branson'u da içeriyor. Cumartesi günkü uçuş için hazırız.

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu Blue Origin, New Shepard olarak bilinen daha geleneksel yerden fırlatılan roket ve mürettebat kapsülünü kullanarak yörünge altı uzay uçuşları da sunuyor. Tam otomatik uzay aracı aynı anda altı yolcu taşıyabiliyor.

Blue Origin, mürettebatlı uçuşların başladığı Temmuz 2021'den bu yana aralarında Bezos'un da bulunduğu 38 uzay turistini uzaya fırlattı.Daha
William Harwood


Bill Harwood, önce United Press International'ın Cape Canaveral büro şefi, şimdi de Haberler'in danışmanı olarak 1984'ten bu yana tam zamanlı olarak ABD uzay programını takip ediyor.